Decyzja

Winnica, 09.09.2016 r.

IS.6220.5.2016

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia

Na podstawie art. 104, ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.) w związku oraz art. 59 ust. 1 pkt 2, art. 61 ust. 1 pkt 1, art. 71 ust. 1 i ust. 2  pkt. 2, art. 72 ust.1 pkt 1 i 3, art. 75 ust. 1 pkt 4, art.82 ust.1 i 3, art. 84, art. 85, ust. 1, ust.2, pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz.1235 ze zm.) zwaną dalej „ustawą ooś”  oraz § 3 ust. 1 pkt. 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia         9 listopada 2010 roku w sprawie określenia rodzaju przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r.  Nr 213, poz. 1397 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Gminę Winnica, ul. Pułtuska 25, 06-120 Winnica o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Skarżyce” po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pułtusku odnośnie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko,

 

stwierdzam,

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi gminnej Skorosze – Glinice Wielkie, Gmina Winnica”.

UZASADNIENIE

Gmina Winnica, ul. Pułtuska 25, 06-120 Winnica wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi gminnej Skorosze - Glinice Wielkie, Gmina Winnica”.

W dniu 05.08.2016 r. Wójt Gminy Winnica na podstawie art. 61 § 1 i § 4 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia.

Działając na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 „ustawy ooś”, Wójt Gminy Winnica zwrócił się pismami znak IS.6220.5.2016 z dnia 05.08.2016 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pułtusku o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i określenia zakresu ewentualnego raportu oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.

W odpowiedzi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie postanowieniem z dnia 07.09.2016 r. znak: WOOŚ-II.4240.1193.2016.OŁN.3 wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Skorosze – Glinice Wielkie, gmina Winnica” nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, argumentując to w odniesieniu do poszczególnych uwarunkowań w przedstawiony poniżej sposób:

1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji:

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na przebudowie drogi gminnej Skorosze – Glinice Wielkie, gmina Winnica o łącznej długości ok. 1898,5 m. Obecnie droga posiada nawierzchnię żwirową o szerokości od 3,00 m do 5,5 m oraz gruntowe pobocza o szerokości od 0,50 do 0,75 m. Brak jest obecnie rowów przydrożnych, natomiast w pasie drogi znajdują się przepusty i zjazdy o nawierzchni gruntowej. Łączna powierzchnia jezdni z poboczami wynosi 12340,25 m2 . Planowana szerokość jezdni bitumicznej wyniesie 5 m.

W ramach planowanej inwestycji wykonane zostaną:

- nawierzchnia z mieszanki mineralno-bitumicznej AC 11s – warstwa ścierna o grubości 4 cm

- skropienie nawierzchni drogowych asfaltem (0,5 dm3/m2)

- nawierzchnia z mieszanki mineralno bitumicznej AC 16 W- warstwa wiążąca o grubości

12 cm,

- istniejąca warstwa z kruszywa naturalnego grubości 30 cm.

Ponadto pobocza zostaną utwardzone kruszywem łamanym stabilizowanym mechanicznie

o grubości 9 cm, nawierzchnie zjazdów – kruszywem łamanym stabilizowanym mechanicznie o grubości 15 cm. Dodatkowo zostaną wymienione przepusty na rowach z betonowych na PCV o większej średnicy oraz wykonany zostanie przepust pod włączeniem drogi gminnej do drogi wojewódzkiej nr 571.

W otoczeniu planowanej drogi znajduje się pola uprawne, gospodarstwa rolne i budynki jednorodzinne. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa względem planowanej inwestycji zlokalizowana jest na działce o nr ew. 88/2 w miejscowości Glinice Wielkie i wynosi ok. 1 m od krawędzi projektowanego pobocza z kruszywa łamanego  

b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:

Z uwagi na skalę i charakter przedsięwzięcia jego realizacja nie wpłynie znacząco na zwiększenie oddziaływań skumulowanych w rejonie inwestycji.

c) wykorzystania zasobów naturalnych, surowców, paliw i energii:

Na etapie realizacji planowanego przedsięwzięcia przewiduje się wykorzystanie materiałów budowlanych typowych dla tego rodzaju inwestycji (np. asfalt, lepik asfaltowy, kruszywa, miał kamienny, piasek, pospółka, żwir, mieszanki mineralno-asfaltowe, cement, beton, deski, krawędziaki iglaste, słupki drewniane iglaste, rury PCV itp.), a także wody i paliwa.

d) emisji i występowania innych uciążliwości:

W trakcie realizacji planowanego przedsięwzięcia wystąpi emisja hałasu oraz emisja zanieczyszczeń do powietrza, spowodowana pracą ciężkiego sprzętu budowlanego oraz ruchem pojazdów transportowych materiały budowlane. Uciążliwości te będą krótkotrwałe i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych. Odpady powstałe na etapie realizacji inwestycji będą zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Eksploatacja przedsięwzięcia będzie wiązała się z emisją zanieczyszczeń do powietrza oraz hałasu pochodzących z pojazdów poruszających się po drodze. Duży wpływ na wielkość emisji i rozkład stężeń zanieczyszczeń ma przede wszystkim wielkość i struktura ruchu, a ponadto stan techniczny pojazdów oraz rodzaj stosowanego paliwa i budowa silnika.

Przebudowa drogi przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu, co może przyczynić się do zmniejszenia emisji substancji do powietrza i emisji hałasu.

Przedmiotowa inwestycja obejmuje przebudowę nawierzchni drogi, co ma na celu poprawę parametrów technicznych i użytkowych istniejącej drogi i poboczy.

Wody opadowe i rozporowe z powierzchni drogi będą odprowadzane do istniejących rowów przydrożnych w obrębie drogi wojewódzkiej, na pozostałych odcinku na tereny zielone. Istniejąca jak i projektowana niweleta drogi gminnej nie wymusza projektowania przydrożnyh rowów. Istniejący układ rowów melioracyjnych skutecznie rozwiązuje problem odwodnienia obszaru na którym zlokalizowana jest droga .

Planowana inwestycja nie będzie istotnie wpływała na zmianę klimatu.          

e) ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji

i stosowanych technologii:

Prowadzenie robót budowlanych zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami ppoż. i bhp zminimalizuje możliwość wystąpienia poważnej awarii.

Istnieje jednak możliwość wystąpienia awarii w fazie eksploatacji przedsięwzięcia, gdy w przypadku kolizji drogowych pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, materiały te zostaną uwolnione do środowiska. Poprawa stanu technicznego drogi zdecydowanie zmniejszy prawdopodobieństwo takiego zdarzenia w porównaniu z sytuacją obecną.  

2. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - uwzględniające:

a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:

Planowana inwestycja realizowana będzie poza obszarami wodno-błotnymi i poza obszarami o płytkim zaleganiu wód podziemnych.

b) obszary wybrzeży:

Przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami wybrzeży.

c) obszary górskie lub leśne:

Przedmiotowe przedsięwzięcie leży poza obszarami górskimi i leśnymi.

d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:

Planowane przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarami objętymi ochroną, w tym strefach ochronnych ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników śródlądowych.

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody:

Przedmiotowe przedsięwzięcie polegać będzie na budowie drogi gminnej Skorosze – Glinice Wielkie, gmina Winnica na dwóch odcinkach: odcinek nr 1 o długości 1151,00 m oraz odcinek nr 2 o długości 747,50. Przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane w obrębie istniejącego pasa drogowego, na działkach o nr ew.: 48, 49/1 w miejscowości Skorosze, 88/1, 122, 125/1, 17/2 i 89/4 w miejscowości Glinice Wielkie, gmina Winnica, powiat Pułtuski.

Inwestycja polegać będzie na:

- wytyczeniu i przygotowaniu podłoża;

- wykonaniu robót ziemnych;

- odtworzeniu elementów odwodnienia;

- wykonaniu odwodnienia;

- wykonaniu podbudowy, nawierzchni z betonu asfaltowego, poboczy i zjazdów oraz wykonaniu oznakowania.

Istniejące odcinki drogi posiadają nawierzchnię żwirową oraz pobocza gruntowe. Po zrealizowaniu inwestycji jezdnie będą posiadały nawierzchnię bitumiczną i pobocza z kruszywa łamanego. Istniejące rowy zostaną oczyszczone z namułu.

Teren inwestycyjny, położony będzie poza obszarami objętymi ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Z 2015 r. poz. 1651, ze zm.). W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji przebiega granica Nasielsko-Karniewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Najbliżej położony obszar Natura 2000, 0bszar specjalnej ochrony ptaków Puszcza Biała PLB140007 zlokalizowany jest ok. 14,5 km w kierunku wschodnim od terenu przewidzianego pod inwestycę. W związku z powyższym, odstępuje się od konieczności przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze.  

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:

W miejscu realizacji inwestycji oraz w jej pobliżu nie występują obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:

W miejscu realizacji inwestycji oraz w jej pobliżu brak jest obszarów o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.

h) gęstość zaludnienia:

Gęstość zaludnienia na terenie gminy Winnica wynosi 36 os./km2 (wg GUS 2016 r.).

 

i) obszary przylegające do jezior:

W zasięgu oddziaływania planowanej inwestycji i w jej najbliższej okolicy nie występują jeziora i inne naturalne zbiorniki wód stojących.

j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:

W rejonie przedsięwzięcia brak jest uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej.

 

3) Rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2 wynikające z:

a) zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:

Zasięg przestrzenny oddziaływania przedsięwzięcia ograniczy się do najbliższego otoczenia miejsca jego realizacji.

b) transgenicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze:

Ze względu na rodzaj planowanej inwestycji oraz jej lokalizację nie wystąpi transgeniczne oddziaływanie na środowisko.

c) wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:

W związku z realizacją przedsięwzięcia nie wystąpią oddziaływania o znacznej wielkości lub złożoności. Planowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko.

d) prawdopodobieństwa oddziaływania:

Informacje zawarte w dokumentacji potwierdzają wystąpienie oddziaływań na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. Z uwagi na skalę i charakter przedsięwzięcia bezpośrednie oddziaływania będą miały jedynie zasięg lokalny i ograniczą się do najbliższego terenu jego lokalizacji.

e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:

Oddziaływania powstałe na etapie realizacji przedsięwzięcia będą krótkotrwałe i odwracalne, a te powstałe na etapie eksploatacji będą miały charakter ciągły, skorelowany swoją wielkością i czasem trwania z natężeniem ruchu samochodowego na drodze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pułtusku po przeanalizowaniu rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia, jego usytuowania, planowanych rozwiązań chroniących środowisko oraz charakteru i skali potencjalnego oddziaływania, kierując się kryteriami o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy ooś Opinią ZNS.7121-21.1/16 z dnia 16.08.2016 r. wskazał na brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi gminnej Skorosze – Glinice Wielkie, Gmina Winnica”.

Wójt Gminy Winnica po przeprowadzeniu analiz zebranych materiałów, biorąc pod uwagę opinie organów Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pułtusku,

P O U C Z E N I E

Zgodnie z art. 72 ust. 3 i 4 „ustawy ooś” decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 w/w ustawy. Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Powyższy termin może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w niniejszej decyzji.

Niniejsza decyzja zgodnie z art. 86 w/w ustawy wiąże organy wydające decyzje, o których mowa w art. 72 ust. 1.

Na podstawie art. 85 ust. 3 w/w ustawy dane o niniejszej decyzji podaje się do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie zamieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Winnica (www.bip.gminawinnica.pl), na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Winnicy, ul. Pułtuska 25, 06-120 Pułtusk oraz na tablicach ogłoszeń w miejscowościach w których będzie realizowane przedsięwzięcie.

Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie,  za moim pośrednictwem, w terminie 14 dni licząc od daty jej doręczenia.

Załączniki:

1. Charakterystyka przedsięwzięcia.

 

Otrzymują:

  1. Gmina Winnica.
  2. Strony postępowania w trybie art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.
  3. Sołtys Sołectwa Skarżyce – celem podania do publicznej wiadomości
  4. Sołtys Sołectwa Skarżyce – celem podania do publicznej wiadomości.
  5. a/a.

 

Do wiadomości:

  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pułtusku.

 

 

 

 

Sprawę prowadzi:

Marcin Krulak – tel. 23 691 40 28, e-mail: m.krulak@gminawinnica.pl